Uprawa i ciekawostki
Uprawa - Sadzimy na głębokość ok 10-15 cm, w rozstępie ok 30 cm, najlepiej rosną na glebach żyznych i wilgotnych, ale znoszą także suszę i bardziej ubogie gleby. W cieniu rosnące egzemplarze mają piękne liście, ale kwiaty nieliczne. Odwrotnie jest w pełnym słońcu. Kwiatów dużo, lecz liście szybko tracą turgor. Najlepiej rosną na stanowiskach lekko ocienionych, nie pod dużymi drzewami, liliowce rosnące pod drzewami skąpo kwitna i nie chcą się rozrastać. Wszystkie liliowce z Parady Siewek są odporne na Polskie zimy i zimuja bezproblemowo.
Zastosowanie - Idealnie współgra z innymi roślinami wilgociolubnymi. Nadaje się do sadzenia nad brzegami zbiorników wodnych oraz w grupach ogrodowych. Można stosować do uprawy, jako samodzielne rośliny lub w kompozycji z innymi roślinami na rabatach czy skalniaczkach. Odmiany miniaturowe (np. "Mini Stella") można zastosować do uprawy w donicach na balkonach czy tarasach.
Budowa Liliowca
 Zdjęcia pochodzą z : Drawing by Cheryl Postelwaite on behalf of the American Hemerocallis Society
Pylnik składa się z dwóch worków pyłkowych o dwóch komorach. W celu zapylenia należy nanieść pyłek na znamię słupka. Ziarno pyłku kiełkuje na znamieniu wytwarzając łagiewkę pyłkową, która sięga przez szyjkę słupka do zalążni w ktorej zachodzi do zapylenia.
|