Opuchlizna pąków – Wywoływana jest przez larwy Contarinia cinqenotata (rząd Diptera – Muchówki ). Groźna w przypadku, gdy stopień porażenia przekracza 10%. Zaraz po pokazaniu się łodyg można zastosować insektycydy DECIS lub AMBUSZ, oprysk należy powtórzyć jeszcze przynajmniej dwukrotnie, w odstępach około 10 dni. Latem kiedy pąki są już zaatakowane oprysk na wiele się nie zdaje, gdyż dla zabicia muchówek należałoby zastosować insektycydy systemiczne (bardzo silne trucizny) a pąki i tak już się nie rozwiną w kwiaty. W tym przypadku należy zrywać spuchnięte pąki i palić je lub rozgniatać na miazgę (tak, aby żadna larwa nie miała szans przeżyć i przeobrazić się w muszkę, która znowu złoży jaja). Naszymi sprzymierzeńcami w walce z tym szkodnikiem są pająki tkające pajęczyny lub polujące na roślinach (niektóre o pięknych barwach) oraz maleńkie błonkówki.
Przędziorki – Gdy liście wyglądają od spodu matowo i pokryte są jakby jasną siateczką, mamy do czynienia z przędziorkami. Są one bardzo powszechne i nie wyrządzają większej szkody, gdy nic się nie robi w następnym roku będzie ich dużo mniej bo rozmnożą się też roztocze drapieżne. Można stosować opryski przędziorkobójcze lub zmywać z liści osad tamponem np. z waty zanurzonym w roztworze 1 łyżka stołowa denaturatu na szklankę wody. Na niewielkich uprawach można po prostu mocno zrosić rośliny, przędziorki nie cierpią wody, pamiętać jednak należy, że przędiorki w większości żęrują i rozmnażają się po spodniej stronie liści, więc od czasu do czasu nawet roślinom w kolekcji należy się dość mocny prysznic.
Rdzawa plamistość liści i łodyg – Choroba wywoływana przez grzyba z grupy workowców Cladosporium gracile (dawniej Heterosporium gracile). Na ogół nie groźna, większość nowych odmian jest na nią odporna, ale odporność ta może być z czasem (po kilku latach) przełamana przez grzyba. Można stosować fungicydy kontaktowe o szerokim spektrum działania takie jak BRAVO czy CAPTAN. Można również spróbować BIOSEPTEM.
Niektóre części liliowców są zjadane przez szkodników
Płatki kwiatowe: koniki polne (Orthoptera)
Nasady liści i łodyg: larwy (nieowłosione gąsienice) motyli nocnych (ciem) rolnic i innych sówek (Lepidoptera Noctuidae np. Plusia gamma)
Korzenie: drutowce (larwy chrząszczy sprężyków Coleoptera, Elateridae) i turkuć podjadek Gryllotalpa gryllotalpa (Orthoptera, Gryllotalpidae)
Jednak wszystkie wyżej wymienione szkodniki są wielożerne i nie koncentrują się wyłącznie na liliowcach, stąd straty przez nie powodowane nie są zbyt duże i tylko bardzo rzadko mogą skończyć się śmiercią rośliny (np. gdy rolnica zje całkowicie serce liliowca lub gdy głęboki wżer stanie źródłem wtórnej infekcji)